Přepnout na plnou verzi

Vitalia.cz

Knihy, které šokovaly svět: Zkorumpovaná farmacie a Prolhaná věda

16. 12. 2013 0:00

Vyšly šokující knihy Bena Goldacra, poukazující na to, jak lidé trpí a umírají kvůli tomu, že lékařská profese připustila, aby zájmy průmyslu předčily zájmy pacientů.

Toto je komerční sdělení. Server Vitalia.cz není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah

Ben Goldacre je nejlepším britským autorem, který se zabývá vědou ukrytou za medicínou. Jeho knihy jsou jednoznačným a vtipným útokem a demonstrují, jak dochází ke zkreslování vědy, ke zkáze našich zdravotnických sužeb a jak snadné by bylo je napravit. O neblahých praktikách farmaceutického průmyslu a zdravotnického systému dal autor vědět už knihou Prolhaná věda, přeloženou do 30 jazyků s prodeji jen v Británii přes 500 000 výtisků. Nyní se na pultech knihkupectví objevila i kniha Zkorumpovaná farmacie, která se v anglickém originále rovněž okamžitě zařadila mezi nejprodávanější non-fiction knihy.

V knize Zkorumpovaná farmacie se v konkrétních příkladech dočtete, jak farmaceutické firmy zveličují účinnost svých přípravků, zakrývají vedlejší účinky léků nebo rezignují na vývoj nových typů léčiv, není-li to v jejich finančním zájmu. Zatímco pacienti věří, že jejich léky jsou bezpečné a regulované státem a že lékaři se snaží předepisovat jim ty nejúčinnější léky, celosvětový farmaceutický průmysl je byznys v hodnotě 600 bilionů amerických dolarů, prošpikovaný korupcí a nenasytností. Přestože se kniha čte téměř jako detektivka, nejedná se ani v nejmenším o nepodložené nebo spiklenecké teorie. Autor také nepřivádí čtenáře k zoufalství, protože zároveň dává návody, jak lze celou situaci ze strany vědců, regulátorů, lékařů i pacientů řešit.

V knize jsou zmiňována mimo jiné i tato témata: 

Kniha Prolhaná věda naopak odhaluje pozadí marketingových a prodejních aktivit různých hochštaplerů, podvodníků (kteří parazitují na lidských slabých místech, nemocech a neštěstí), manipulujících jedinců a pseudovědeckých skupin, které za účelem vlastního obohacení nutí lidem nepravdivé a klamné informace. Autor poukazuje na způsoby a metodiky zkreslování výzkumů, ankety s vhodně volenými otázkami, aby jejich výsledky vyšly podle představ zadavatele. 

V knize se dočtete o nejznámějších světových skandálech: 

Existují dva přesvědčivé důvody, proč si přečíst tyto knihy. Prvním je, že si vychutnáte její systematické vyvracení nesmyslů předkládaných nutričními odborníky, homeopaty, kosmetickými společnostmi, vědci a farmaceutickým průmyslem. A druhým je fascinující diskuse o tom, proč se necháváme tak snadno napálit.

Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.