Hlavní navigace

Chorobné červenání znepříjemňuje život všem a bez rozdílu

Co mají společného princ Harry, herečka Cynthia Nixon a moderátor Libor Bouček? Všechny tyto osobnosti vědí, jaký je život s rosaceou…
10. 11. 2014

Sdílet

  • Kampaň Act on Red a známé světové osobnosti

Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje nevzhledné začervenání obličeje a lidem, kteří jí mají, velmi komplikuje život. Touto nemocí ve světě trpí přes 40 miliónů lidí. Přesto o ní až do nedávna neexistovalo širší povědomí. Bylo to dáno tím, že znaky a symptomy nestále zarudlého obličeje jsou z části individuální a také jsou lidmi často chybně připisovány jiným příčinám, např. nadměrné konzumaci alkoholu nebo moc dlouhému pobytu v soláriu. Proto byl společností Galderma vytvořen globální program Act on Red, který lidem s tímto problémem pomáhá překonat informační propast a radí jim, jak se projevů rudého obličeje zbavit definitivně. Pro většinu šlo totiž o nekonečný boj bez jakýchkoli výsledků.

Rosacea si nevybírá a v nemalém měřítku postihuje i ikony světového showbyznysu. Mezi známé osobnosti, které tímto onemocněním trpí, patří například princ Harry, Bill Clinton či známá herečka Cynthia Nixon, jedna z hlavních protagonistek seriálu Sex ve městě. U ní byla nemoc diagnostikována ve 30 letech, a aby pomohla na nemoc upozornit, stala se C. Nixon jednou z představitelek kampaně Act on Red. Právě jako herečka se velmi uvědomuje důležitost vitálního vzhledu: Všichni chceme udělat dobrý první dojem, a není tak divu, že vzhled kůže hraje klíčovou roli v tom, jak se cítíme a jak nás ostatní vnímají.

  • Červená červené a růžový týden českých osobností

V České republice kampaň pod taktovou společnosti Galderma-Spirig probíhá také. Červená červené je součástí globálního programu Act on Red a jejím cílem je zvyšovat povědomí o rosacee a dostupných možnostech léčby. Odhaduje se, že až 500.000 Čechů je touto nemocí postiženo. Stránky www.cervenacervene.cz proto pravidelně přináší aktuální informace a odborné zdroje pacientům trpícím začervenalostí v obličeji.

Libor Bouček si moderování s rosaceou také vyzkoušel.

V rámci kampaně Červená červené si modelka a miss 2003 Lucie Křížková Váchová a moderátor Libor Bouček vyzkoušeli, jaké je to žít s roscaeou. V rámci tzv. Růžového týdne chodili namaskovaní na červeno a podnikali tak veškeré svoje soukromé i pracovní aktivity.

Lucie Křížková Váchová

Lucie Křížková Váchová s červeným obličejem absolvovala celý týden jako obvykle, a to i včetně módní přehlídky. Po této zkušenosti s rosaceou řekla: Stydím se. Lidé se na mě divně dívají a mně je to nepříjemné. Uhýbám pohledem. Chci být neviditelná. Vážně. Nejradši bych zůstala doma a mezi lidi vůbec nechodila. Je neuvěřitelné, jak taková věc zahýbe se sebevědomím. To je v tuto chvíli nulové. Občas na své zkrášlení během dne zapomenu, lidé mi to ale svými zvídavými pohledy rychle připomenou. Obdobnou negativní zkušenost měl i Libor Bouček, který po svém růžovém týdnu řekl: Reakce okolí byly. Což mě v mnoha ohledech i překvapilo. Nemyslel jsem, že bude červenání tak výraznou změnou. Logicky předpokládaly, že jsem nastydlej, že mám horečku a že jsem nemocen. Tedy ti z nejbližšího okolí. Myslím, že okolí širší se s tím nepáralo – těm to bylo jasné, že jsem prostě přebral a že jsem pod vlivem alkoholu.

Lucie Váchová – Okolí mi mou červeou tvář vždy připomnělo.

Na otázku, co by doporučili lidem, kteří rosaceou opravdu trpí, oba odvětili, že je nejdůležitější vyhledat odbornou lékařskou pomoc, která nyní skutečně existuje a je tak zbytečné se více trápit.

 

  • Mezi varovné signály patří následují příznaky:

Mezi primární znaky onemocnění patří

– přetrvávající začervenání v obličeji s vlastnostmi gradace
- suchý vzhled pokožky
- pocity pálení nebo píchání v obličeji

Sekundární znaky pak obnáší:

– pupínky a hnisavé puchýřky v obličeji
- malé viditelné cívky v obličeji
- ztluštění kůže na tvářích, nose, bradě nebo čele
- podrážděnost očí, citlivost vůči světlu, slzení nebo začervenalost očí
- otok obličeje

  • Významné osobnosti zabývající se rosaceou

Hlavním problémem nekonečné léčby zarudlého obličeje je fakt, že si lidé ze strachu, či nedostatku času hrají na samo léčitele a povětšinou tak nevědí, že trpí rosaceou. Tím své trápení zbytečně prodlužují. Proto je při sebemenším podezření v prvé řadě důležité navštívit dermatologa, který může rosaceu s jistotou diagnostikovat a následně předepsat účinný lék. MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D., která se intenzivně věnuje léčbě akné a rosacey, podotýká, že nemoc má silný dopad na psychiku člověka: Rosacea sice neohrožuje pacienta na životě, ale vzhledem k lokalizaci na obličeji je výrazně psychosociálně stigmatizující až hendikepující kožní chorobou. Doktorka Nevoralová zároveň podotýká: Kauzální léčba sice není známa, existuje však léčba lokální a celková. Ty mohou nález na kůži výrazně zredukovat až znormalizovat, aktuálně už máme k dispozici také lék na začervenání způsobené rosaceou. Pokud máte podezření, že rosaceou trpíte, neváhejte vyhledat lékaře. To samé byste měli udělat, i pokud již máte rosaceu diagnostikovanou a léčba vám zatím nezabírala. Vývoj jde totiž kupředu a tak i vám může odborník pomoci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).