Přepnout na plnou verzi

Vitalia.cz

10 bodů pro operaci očních víček beze strachu

Operace horních a dolních očních víček patří k nejžádanějším a nejčastějším zákrokům estetické medicíny v ČR. Nakolik je efekt zákroku dlouhodobý a co je potřeba vědět před operací?

25. 4. 2017 14:11 Dušan Záruba
Vstoupit do diskuse 2 Přidat názor

Zákrok – odborně zvaný blefaroplastika – je specifický tím, že řeší nejen estetické změny způsobené stárnutím a odstraňuje kosmetické vady, ale velice často je prováděn i z důvodů zdravotních a funkčních obtíží. Operaci se proto podrobují nejen ženy, ale také muži, a to nejčastěji mezi čtyřicátým až padesátým rokem věku.

Blefaroplastika se provádí buď jen na horních, nebo jen na dolních víčkách, ale může se provést i na obou současně. Vždy záleží na stavu víček, osobním rozhodnutí pacienta a na konzultaci s lékařem. Rozsahem se nejedná o příliš náročný zákrok, provádí se v místním znecitlivění nebo v tzv. analgosedaci, trvá zhruba čtyřicet až padesát minut podle rozsahu zákroku a operovaný většinou odchází zhruba po dvou až čtyřech hodinách domů. Přesto je důležité nic nepodcenit. Přeci jen se jedná o zásah do oblasti obličeje a do citlivé oblasti okolo očí. Na co si dát pozor?

Operace očních víček beze strachu: pacientovo desatero

Dobře si vyberte kliniku

Nesnažte se ušetřit za každou cenu

Konzultujte

Načasujte si to

Informace před operací

Pečujte o své oči

Buďte bez obav z jizev

Připravte si sluneční brýle

Nejste v tom sami

Nebojte se!

Na dobrého plastického chirurga se vyplatí počkat

Správná volba plastického chirurga je pro výsledek operace rozhodující. Proto buďte při výběru kliniky do jisté míry opatrní a s rozhodnutím nespěchejte. Prvním a velmi důležitým faktorem by měla být dobrá pověst kliniky a zkušenost plastického chirurga. Snažte se získat více informací z různých zdrojů, důležité jsou reference – o kvalitě kliniky vypovídá také spokojenost již odoperovaných pacientů.

Pokud se nemůžete rozhodnout, nebojte se zeptat na více klinikách, absolvujte tam i osobní konzultaci – otevřeně hovořte o důvodech, které vás k operaci vedou, zeptejte se na cokoli, co chcete vědět a co vás zajímá. Počítejte také s tím, že na špičkových klinikách bývají delší objednací termíny, ale čekání se vždy vyplatí. Jakmile si kliniku vyberete, měli byste lékaři, který zákrok provádí, důvěřovat a dodržovat jeho doporučení, neboť o co nejlepší výsledek operace vždy usilujete společně.

Celková narkóza obvykle není nutná

Operace očních víček je možné provádět i v celkové narkóze, ale obvykle je toto nutné pouze u operací víček spojivkou. U klasické operace víček, kdy je veden řez na kůži víčka, je možné provádět operaci v místním znecitlivění nebo v tzv. analgosedaci. Jedná se o uspání nitrožilní injekcí v kombinaci s místním znecitlivěním. Pacient tak během celé operace spí a nevnímá žádné nepříjemné pocity během operace.

Efekt? Dlouhodobý

Pacienty často zajímá, zda mají estetické operace očních víček dlouhodobý efekt, nebo je nutné je opakovat? Operace víček mají vždy dlouhodobý efekt. Nadbytek kůže na horních víčkách se po operaci postupně vytvoří obvykle během osmi až dvanácti let dle typu kůže, ale nikdy již ne v takovém rozsahu, jako by tomu bylo bez operace.

U dolních víček se tukové váčky, pokud byly při první operaci dostatečně zredukovány, již neobnoví, v pokročilejším věku někdy dojde k mírnému povolení kůže víček. Zde k operaci či další redukci tukových váčků přistupujeme někdy i po více než dvaceti letech.

Operace očních víček je možná téměř u každého

Kontraindikací u operací očních víček jsou spíše probíhající nebo právě proběhlá onemocnění. Z celkových onemocnění to jsou nejčastěji virózy nebo nachlazení.

Z onemocnění v lokalitě očí jsou to onemocnění oka nebo spojivek, popřípadě i probíhající zánětlivá či jiná onemocnění kůže víček nebo okolí. Po vyléčení je pak obvykle možné bez problémů operaci víček podstoupit.

Někdy je třeba zvážit operaci u chronických postižení kůže či systémových onemocnění postihujících také kůži.

Dušan Záruba

Dušan Záruba

MUDr. Dušan Záruba

Primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny (www.uem.cz)

Vstoupit do diskuse 2 Přidat názor

Čtěte dále

Titulní strana Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.