Přepnout na plnou verzi

Vitalia.cz

Jak pít kávu a přitom neškodit zdraví?

Káva a zdraví. Jde to dohromady? Jedni ji milují, druzí zatracují. A to hlavně kvůli kofeinu.

26. 1. 2016 0:00 Michaela Michalcová
Vstoupit do diskuse 4 Přidat názor

Kofein stimuluje centrální nervový systém. Káva je silný antioxidant. Její konzumace prý eliminuje škody, které jsme si způsobili kouřením nebo pitím alkoholu, působí lehce antidepresivně a chrání nás před zubním kazem. „Zrníčko v sobě obsahuje až dvě stě složek, které jsou pro tělo prospěšné, jsou tam vitaminy, lipidy, proteiny, cukry a spousta dalších látek,“ říká baristka a zároveň pražička Kristýna Smudová z Olomouce.

Podle studie, kterou provedli vědci na Harvardu, může pravidelné pití kávy snížit riziko vzniku cukrovky. Stejné výsledky pak měly i studie, které zkoumaly prevenci Parkinsonovy choroby nebo rakoviny tračníku.

Káva bez kofeinu není žádná výhra

Těhotné ženy, lidé s vyšším krevním tlakem nebo ti, kteří se obávají nespavosti, často vyžadují kávu bez kofeinu. A to i přesto, že kvalitní arabika má obsah kofeinu velmi nízký.

Čtěte více: Co je a co není káva? Arabica, Robusta a …

„Decaf“, tedy káva zbavená kofeinu, většinou není žádná výhra. V průmyslovém zpracování velkých firem se kofein dostává z kávy nejčastěji za použití methylenchloridu, silné chemikálie, která je navíc i rozeznatelná ve výsledné chuti. Druhým nejčastějším způsobem je používání uhlíkových filtrů a horké páry. Káva ztrácí i éterické oleje a typickou vůni. V posledních letech je možné sehnat kávu, ze které je kofein vymýván cukrovou třtinou.

serial_prilohy

S kávou raději počkejte do odpoledne

Podle indické ájurvédy bychom ale neměli pít kávu ráno. „Kofein přispívá k překyselení organismu a šálek kávy po ránu představuje pro tělo velkou zátěž,“ říká ájurvédský lékař David Frej. „Pokud bez kávy nemůžete být, počkejte do odpoledne, protože podporuje trávení,“ dodává.

Kavárny vám nejčastěji nabídnou kávu na základě espressa nebo alternativní přípravu kávy. Není způsob, který by byl „zdravější“ nebo „lepší“. Dobrá kavárna si hlídá kvalitní suroviny a správnou přípravu, nezbytností je hygiena kolem kávovaru a jistota, že dostanete vždy „čistou“ dávku kávy.

Jak pít zdravější kávu?

Michaela Michalcová

Michaela Michalcová

Pracovala jako redaktorka v tištěném i TV zpravodajství (Vltava-Labe Press, TV Prima). Černou kroniku vyměnila za kávu a magazíny, ráda balancuje mezi profesí baristky a redaktorky. Spolupracuje např. s časopisy Sidonie a Biorevue.

Vstoupit do diskuse 4 Přidat názor

Čtěte dále

Titulní strana Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.