Přepnout na plnou verzi

Vitalia.cz

Co když spolknu střep, magnet, vlas? Horší než exkrementy jsou baterie

Štětinka od zubního kartáčku, skořápka od vajíčka, nebo dokonce kousek skla či špendlík se mohou nedopatřením dostat do našich úst a co hůř, můžeme je spolknout. Znamenají pro nás nebezpečí? A co magnet nebo baterie?

18. 8. 2017 0:00 Helena Singerová
Přidat názor

Také si dáváte při přípravě omelet pozor na to, aby vám náhodou nespadl kousek skořápky do těsta a vy ji pak omylem nesnědli? Dříve se tradovalo, že i její malý kousek může způsobit zánět slepého střeva. Přitom člověk, zejména ten úplně nejmenší, je schopen pozřít i horší věci. Ony malé děti obecně rády ochutnávají nejrůznější předměty.

Galerie: Co všechno lze najít v ústech dítěte

Může jít o chuchvalce vlasů, kamínky z dětského hřiště nebo malé hračky. Například panáčka z lega staršího sourozence.

Co se stane, když spolknu…

Co můžeme omylem sníst a může to ohrozit náš život? Omylem (nebo i úmyslně) můžeme sníst vlastně všechno. Zda pozřené ohrozí náš život, záleží zejména na jeho velikosti a charakteru.

V žaludku se nachází kyselina chlorovodíková, která rozkládá potravu na jednodušší látky a zároveň dezinfikuje a likviduje v jídle škodlivé mikroorganismy. Je natolik silná, že rozpustí například i zinek nebo vodní kámen. Díky ní se zrovna skořápky bát nemusíme.

V jakém případě je už na místě menší panika a potřeba vyhledat lékaře?

Primář chirurgické kliniky doporučuje vyhledat lékaře při každém spolknutí nebo podezření ze spolknutí většího cizího tělesa, přestože, jak již bylo řečeno, většina z nich projde trávicím traktem a vyjde spontánně z těla ven.

Lékařské vyšetření určí, kde v těle se těleso nachází. Přístup k léčbě se liší podle polohy, kde cizí těleso uvízne. „Ke zvolení vhodného terapeutického postupu je nutné znát velikost spolknutého tělesa, jeho druh a polohu v trávicím traktu. Proto je vždy nutné lékařské vyšetření. Předměty uvízlé v jícnu je třeba odstranit neprodleně, protože hrozí perforace jícnu s následným těžkým, i život ohrožujícím, zánětem mezihrudí. Předměty, které již prošly do střeva a nezůstaly v žaludku, s velkou pravděpodobností odejdou spontánně. Postup je ale vhodné kontrolovat. Předměty, které jsou větší (velikost není přesně určena, u dětí se udává pět centimetrů, u dospělých to bude o něco více) a zůstávají v žaludku, s velkou pravděpodobností bude nutné odstranit lékařským zákrokem endoskopicky nebo chirurgicky,“ říká lékař.

Odborná spolupráce:

Doc. MUDr. David Hoskovec, Ph.D.

Primář 1. chirurgické kliniky – břišní, hrudní a úrazové chirurgie 1. LF UK a VFN v Praze

1. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN patří mezi největší chirurgická pracoviště v ČR, je vědecko-výzkumným pracovištěm a probíhá zde výuka chirurgických oborů a ošetřovatelské péče magisterského a bakalářského studia na 1. LF UK a výuka pregraduální a postgraduální českých a zahraničních studentů a lékařů.

 

Helena Singerová

Helena Singerová

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Přidat názor
Titulní strana Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.