Hlavní navigace

Předmanželská smlouva: Neromantický kalkul nebo nutnost?

5. 11. 2009

Sdílet

Když u nás vstoupíte do manželství, máte nadpoloviční pravděpodobnost, že se váš svazek rozpadne. A to sebou, kromě emocionální újmy, přináší i nemalé riziko velkých finančních problémů, které vám mohou zcela změnit život. Uvažujete o předmanželské smlouvě? Je vůbec k něčemu?

Jak to tak vypadá, manželství je v našich končinách pěkně nejistý podnik. Jen  v roce 2008 u nás bylo uzavřeno 44715 sňatků. Většina z těch, kteří si v tomto roce řekli „ano“, věřila, a mnozí ještě stále věří, že se svým partnerem či partnerkou uzavřeli svazek na celý život. Pohled do jiné kolonky statistických údajů ale na toto jejich očekávání přinejmenším vrhá stín. Rozvedeno bylo totiž 23451 manželství. Tato čísla jen potvrzují  dlouhodobý trend.

Čtěte více: Češi svým partnerům nejvíce lžou kvůli penězům

Miláčku, nejdřív to podepiš

Rodina a vztahy-vztahy a sex-dítě-svatba

Dalo by se očekávat, že když se budete pouštět do tak rizikového podnikání, uděláte vše proto, abyste vyloučili všechna možná rizika a minimalizovali případné negativní dopady. To by ale nesměla být řeč o něčem, co se tak velmi týká citů, přesněji řečeno nejromantičtějšího citu, lásky. Přestože vám na ni nikdo nedá záruku a každý, kdo má alespoň nějaké životní zkušenosti, ví, že si lásku nevyprosí ani nevyhrozí, zdá se, že o zamilovanosti uvažujeme pořád ještě hodně idealizovaně. Tak moc, že jen velmi málo z nás napadne v době před sňatkem uvažovat o tom, jak si uspořádat finanční záležitosti v manželství a už vůbec se nezabýváme tím, jak je zabezpečit pro případ rozvodu.  Předmanželské smlouvy u nás prostě příliš „neletí“. 

Kamile je čtyřicet tři let, žije v Praze a má za sebou dva rozvody.  Dá se říct, že na obou prodělala. Přesto patří mezi lidi, kterým se předmanželská smlouva nelíbí. „Je mi jasné, že kdybych něco takového měla, když jsem se rozváděla, mohla bych na tom teď být o dost líp. Ale i kdybych se vdávala teď, tak bych o tu smlouvu nestála. Připadá mi to jako vrchol cynismu, když ještě před svatbou sepíšete něco, co už předem ukazuje, že nevěříte, že by vám to mohlo vydržet. Navíc tím toho chlapa urážíte.“

Čtěte téma: Chcete umřít při sexu? Stačí si dát pilulku na podporu erekce

Vypočítavost, hrob romantiky, zrada citů a nevíra v manželství. Právě tohle si často s předmanželskou smlouvou spojují její odpůrci. Jako třeba čtyřiatřicetiletý Honza z Prahy: „Když ženská vyrukuje s předmanželskou smlouvou, je jasný, že jí jde o prachy. Buď chce chlapa oškubat, nebo má strach o svou kasičku. Ale to moje exmanželka zvládla i bez smlouvy.“

Podepsali byste předmanželskou smlouvu?

Je to opravdu tak strašné? Vylučuje se láska a realistické uvažování? Je problémem náš pohled na lásku, nebo na finance? Ať chceme nebo ne, ať si to připouštíme nebo to popíráme, peníze hrají v našich životech velkou roli. A ve vztazích také. Od jejich vzniku, přes léta chození, manželství až po rozvod. Tvrzení, že kdo miluje, pro toho nejsou peníze důležité, zjevně neobstojí. Ale podívejme se teď na to, co vlastně ona děsivá a k lásce necitlivá smlouva upravuje.

Až se rozvedeme, zůstaneme bohatí?

Vztahy-a-sex-glosa-obrysy

Zjednodušeně řečeno, podle českého právního řádu je všechen majetek, který v době manželství získáte, společný. Výjimku tvoří dědictví a restituce. Společné jsou také dluhy, které vzniknou například v podnikání. Co není společné, to je majetek, který si do manželství přinesete. Už na první pohled je jasné, že takovýto systém není příliš spravedlivý a navíc je vysoce rizikový. S líným partnerem můžete přijít o polovinu toho, co jste vydělali. S neúspěšným podnikatelem vám mohou zůstat dluhy do konce života. A i když to nebude tak dramatické, v noční můru naživo se může proměnit i ono prosté dělení společného majetku na polovic. Tyto poměry může smlouva upravit. Můžete díky ní získat podíl z majetku, který partner přinesl do manželství, zbavit se zodpovědnosti za jeho dluhy, zříci se nároku na část majetku, který získáte společně. Vlastně do ní lze zahrnout vše, co se majetku týká, a na čem se dohodnete.

Čtěte téma: Máme dítě. Sex už ne

Když se oprostíme od emocí, je jasné, že dobře vypracovaná předmanželská smlouva může člověku ušetřit hodně vrásek. V rámci objektivity je ale na místě uvést, že smlouva vypracovaná v neprospěch jednoho z partnerů může naopak vše ještě zhoršit. Ale právě tady se dostáváme k důležitosti realistického pohledu na věc. Pokud jsou partneři zralí na sňatek, měli by spolu dokázat mluvit o všech aspektech společného života, včetně těch finančních. Láska je totiž, kromě jiného, také zodpovědnost. Milujeme-li, chceme milovanou osobu ušetřit problémů, přejeme si její štěstí. Být zodpovědný neznamená vše složit do partnerových rukou. Znamená to být natolik upřímný, že si dokážu připustit i pochybnosti a udělat vše proto, aby budoucnost, i když třeba navzdory všem nadějím nebude společná, byla co nejméně stresující a co nejspravedlivější pro oba.

Neromantická? Stejně jako antikoncepce

Monice je třicet pět let a říká, že svého partnera Petra, s kterým je už sedm let, skutečně miluje. Právě proto se prý ale předmanželské smlouvě nebrání: „Věřím, že spolu vydržíme až do konce života. Ale věřit je jedna věc a život druhá. Stát se může cokoliv. Než se vezmeme, chci smlouvu už proto, že vím, jak mstivá dokážu být, když mi někdo ublíží. Kdyby mi Petr zahnul a odcházel ode mě kvůli nějaké jiné, udělala bych všechno, abych mu to osladila. I když po čase bych si to jistě vyčítala. Tou smlouvou budu vlastně chránit i sebe. A neromantická mi rozhodně nepřipadá. Naopak. Nejlépe dáte svou lásku najevo tím, že myslíte na blaho toho, koho milujete. Kytice růží a sladká vyznání jsou jen taková šlehačka na dortu.“ O šest let mladší Petr to vidí trochu jinak, ale v zásadě s přítelkyní souhlasí. „Nemůžu říct, že bych z toho byl nějak urvaný, je to neromantické. Ale to je antikoncepce taky. Na druhou stranu je to určitě užitečné. Dokonce to může zachránit život a to si nedělám legraci. Jsem sběratel a znám případy, kdy chlapi, které chtěla žena připravit při rozvodu o sbírku, spáchali sebevraždu, nebo je to psychicky úplně zlomilo. Takže nemůžu jinak než souhlasit s Monikou. Ale tu smlouvu uděláme tak, abychom na tom byli dobře oba.“

JUDr. Miroslav Novák k tomu říká: „Předmanželskou  smlouvu rozhodně doporučuji, zejména těm párům, které disponují větším majetkem, nebo tam, kde jeden případně oba partneři podnikají. I přesto, že se cena za uzavření smlouvy řídí výší majetku, který je jejím předmětem. Ale i u párů, které jsou takříkajíc na startu a společný majetek teprve budují, je uzavření smlouvy vhodné. Oba partneři si při něm mohou ověřit, zda jsou schopní jednat spolu o majetkových záležitostech jako dospělé, právně uvědomělé osoby. A to je velmi důležité.“

V otázce předmanželských smluv není česká společnost jednotná. Rozděluje je na dva přibližně stejně velké tábory. To ale neznamená, že by polovina párů, které vstupují do manželství, uzavírala předmanželskou smlouvu. U nás je to, alespoň podle odhadů, mezi pěti až deseti procenty manželů. Právníci tvrdí, že to je velmi malé číslo. Na druhou stranu, jako každá smlouva i ta předmanželská smlouva něco stojí, takže je dobré její uzavření důkladně uvážit.

A jak jste na tom vy? Myslíte, že úvahy o penězích a možných budoucích problémech zabíjí city? Nebo naopak mohou posílit důvěrné pouto mezi partnery? Je předmanželská smlouva něco, co vás může rozdělit, nebo je důkazem starostlivosti? Diskutujte…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).